15 березня 1939 – Карпатська Україна проголосила незалежність
15 березня 1939 року стало історичним днем для Закарпаття – Сойм Карпатської України проголосив незалежність держави. Ця подія стала кульмінацією боротьби закарпатських українців за самовизначення.
Після Першої світової війни Закарпаття увійшло до складу Чехословаччини. У жовтні 1938 року було проголошено автономію Карпатської України зі столицею в Ужгороді, а пізніше – в Хусті. Для захисту території була створена Організація народної оборони «Карпатська Січ». В ніч на 14 березня 1939-го року на Карпатську Україну напала Угорщина.
Фото: Воїни Карпатської Січі
15 березня 1939-го розпочалося перше засідання Сойму Карпатської України, на якому проголошено незалежність та прийнято Конституцію. Державною мовою ставала українська. Затверджено державний герб-тризуб Володимира Великого у сполученні з гербом Закарпаття (ведмідь на лівому червоному півполі й чотири сині та три жовті смуги у правому півполі й тризуб із хрестом), синьо-жовтий прапор, гімн «Ще не вмерла Україна».
Герб Карпатської України. 1939.
Таємним голосуванням Сойм Карпатської України обрав першим президентом держави Августина Волошина, а прем’єр-міністром Юліана Ревая.
Фото: Августин Волошин (1874 – 1945). Президент Карпатської України
Захищати державу продовжували бійці Карпатської Січі, однак 16 березня Хуст було окуповано угорськими військами. 18 березня впав останній пункт оборони – Воловець. Окремі підрозділи продовжували боротьбу ще кілька тижнів.
Фото: Добровольці Карпатської Січі. Початок березня 1939.
Карпатська Україна залишила яскравий слід в історії українського державотворення, продемонструвавши прагнення закарпатців до незалежності.